Питання та Відповіді

Плановий огляд бажано проводити в період після закінчення місячних – перші «сухі» дні. В середньому, це від п’ятого і до десятого дня менструального циклу.

В ідеалі – раз на півроку, але не рідше, ніж раз на рік. Повноцінна консультація з оглядом включає збір анамнезу. Якщо доктор перший раз спілкується з пацієнткою, то з’ясовує становлення її менструальної функції, характер сексуального життя, чи були вагітності і як вони протікали, чи була лактація. Цікавиться станом соматичного здоров’я, наявністю або відсутністю хронічних захворювань.

Необхідно орієнтуватися в дні менструального циклу. Не всі пам’ятають, коли почалася менструація – можна уточнити у мами. Обов’язково сказати, якщо становлення менструальних функцій було з особливостями. Наприклад, тривалі затримки або кровотечі в підлітковому віці.

Бажано пам’ятати час початку статевого життя, кількість статевих партнерів і методи контрацепції, які використовувалися. Якщо раніше були препарати гормональної контрацепції – як називалися, як довго приймали.

Жінкам, які планують вагітність або намагаються зачати дитину, важливо пам’ятати, що якщо протягом одного року регулярного статевого життя без застосування методів контрацепції вагітність не настає, то це привід більш широко дообследоваться.

У таких випадках приходять на прийом, якщо є конкретні скарги. У дівчини може бути порушення мікрофлори, генітальний кандидоз або запальний процес, який необхідно лікувати. До 18 років звертаються до підліткового гінеколога. У них є спеціальні дзеркала, якими проводиться огляд без ризиків травмувати дівчинку.

Якщо підліткового гінеколога немає, фахівець для дорослих проводить акуратний огляд без дзеркал, робить забір матеріалу для подальшої мікроскопії виділень. Цитологія не береться, тому що неможливо без дзеркал оглянути шийку і адекватно взяти матеріал.

Будь-яка різка біль в животі, яка не дає розігнутися, наростає і повністю перериває працездатність, – привід для того, щоб викликати швидку або самостійно госпіталізуватися в гінекологічний стаціонар.

Серед що не таких яскравих скарг, які вимагає негайного відвідування лікаря:

– поява патологічних виділень, припустимо, з неприємним запахом, з дивною кольором і текстурою;
– ниючі болі внизу живота, пов’язані або не зв’язані з циклом, які супроводжуються або не супроводжуються підвищенням температури;
– порушення менструального циклу – зміна графіка настання місячних і зміна їх тривалості.

Будь-яка поява якихось нетипових симптомів – привід відвідати лікаря, не чекаючи планового огляду.

Якщо абсолютно виключений варіант вагітності, але місячних немає, то необхідно задуматися, що могло вплинути на цикл. Наприклад, дівчина була на жорсткій дієті або різко втратила вагу, або НЕ досипала, не відпочивала і переробляла.

У такій ситуації можна дати собі тиждень на розкачку, заспокоїтися, відновити харчування і подивитися на ефект. Якщо все-таки був ризик незапланованої вагітності, тоді бажано зробити тест і звернутися до лікаря.

Найбільша небезпека при нерегулярному циклі – поява гіперплазії ендометрія. Це надмірне розростання ендометрія, що загрожує кровотечами, які самостійно не зупиняються. Тому перше, що зробить доктор, – проведе УЗД і вимірює ендометрій.

Прогностично краще ті стану з затримками, коли ендометрій наростає, тому що це не загрожує кровотечами. Але якщо ендометрій великий, то такі стани потрібно коригувати згодом гормональними препаратами.

Хворобливі місячні можуть бути при ендометріозі, при різних анатомічних особливостях будови шийки або тіла матки, можуть бути пов’язані з якимись неврологічними нюансами. Точну причину може сказати тільки лікар після огляду.

У гормональних процесах, які проходять в організмі, повинен розбиратися будь акушер-гінеколог. Але у всіх лікарів є специфіка роботи.

Гінекологи-ендокринологи глибше занурилися в сферу порушень і розбалансування в роботі гіпофіза, гіпоталамуса, яєчників, наднирників, щитовидної залози, порушення вуглеводного обміну і в їх взаємозв’язку, як вони впливають на організм кожної конкретної жінки.

До них варто звертатися, якщо є причини для дообстеження. Наприклад, стійко проблемна шкіра, стрімкий набір маси тіла. Якщо почали випадати волосся на голові і, навпаки, рости в інших місцях: особа, підборіддя, верхня губа, вилиці, руки, біла лінія живота, область навколо сосків. Якщо ті волосся, які були раніше більш Пушкова, стають стрижневими. Обов’язково з гінекологом-ендокринологом повинні радитися ті, у кого патологія щитовидної залози, знижена її функція.

У двох таблетках препарату екстреної контрацепції міститься місячна норма гормональних контрацептивів. Це дуже висока доза, яка на будь-якій фазі менструального циклу викликає відлущування ендометрія. Навіть якщо було запліднення, ендометрій вийде, заплідненої яйцеклітина не буде куди причепитися. Як правило, у переважної більшості жінок через кілька днів будуть менструальноподобниє кровотечі.

Як відреагує організм на препарат, сказати складно, тому що якщо у жінки спочатку були проблеми з регуляцією функції яєчників, то після застосування екстреної контрацепції вона може «загальмуватися» надовго. Бували випадки, що більше півроку була відсутня менструація.

Екстрена контрацепція не може використовуватися на постійній основі. Це дуже велика гормональне навантаження на організм, і наслідки не завжди можна передбачити.

Якщо все пройшло нормально і немає ніяких нюансів по самопочуттю, то можна відкласти відвідування лікаря до наступного планового огляду. Але під час огляду треба розповісти про те, що була застосована екстрена контрацепція.

У кожної жінки свій гормональний фон і свій спектр соматичної супутньої патології. Існують протипоказання до призначення гормональної контрацепції – захворювання крові або згортання крові, наявність злоякісних захворювань будь-якої локалізації, особливо яєчників і молочної залози, захворювання нирок і печінки.

Підбираючи препарат, необхідно провести обов’язкові аналізи – біохімічне дослідження, печінкові та ниркові проби. Здається аналіз ФСГ, ЛГ-гормони гіпофіза.

Протипоказаннями для комбінованих оральних контрацептивів, в яких присутні естрогени і гестагени, є схильність до тромбозів, варикозна хвороба вен нижніх кінцівок. В такому випадку можна застосовувати тільки гестагени.

Не зайвим буде перевірити андрогени, тому що бувають препарати, спрямовані на подолання андрогенних симптомів.

Після призначення лікар повинен рекомендувати модифікацію способу життя, тобто, більше пити води, відмовитися від куріння і т.д.

При активній різноманітної сексуального життя гормональна контрацепція не захищає від інфекції, що передається статевим шляхом. Якщо є зміна партнера, все одно повинна бути паралельно бар’єрна контрацепція.

Якщо є стабільні відносини, побудовані на довірі, і всі умови дотримуються, то жінка може перевірятися один раз з одним партнером. Після тільки при необхідності – інтенсивному запальному процесі. В такому випадку можна взяти бакпосев, здати аналізи на ПЛР.

Багато пар, перед тим як перейти до інтимних стосунків, взаємно здають аналізи. Для того щоб розуміти, потрібен їм потім презерватив або не потрібен.

Вірус папіломи людини 16-го і 18-го типу пов’язаний з раком шийки матки. Тобто, не у кожної жінки, у якої є 16-й і 18-й тип, буде рак, але в кожному виявленому раку є 16-й і 18-й тип. Як правило, 6-й і 11-й тип викликають кондиломи на зовнішніх статевих органах і порожнини рота.

Жінці варто дообследоваться на вірус папіломи людини в декількох випадках: якщо помічені зміни епітелію нез’ясованого генезу і при дисплазії шийки матки будь-якого ступеня.

Перед плануванням вагітності треба «закрити всі хвости» – пролікувати всі хронічні вогнища запалень. Якщо у дівчини є хронічний тонзиліт, хронічний холецистит, каріозний зуб – все треба прибрати, щоб не виникли ускладнення під час вагітності. Обов’язково пролікувати хронічні процеси сечостатевої системи.

Варто відвідати сімейного лікаря і отримати направлення на УЗД органів черевної порожнини для того, щоб потім уникнути випадкових знахідок. Рекомендується зробити скрининги по щитовидній залозі.

Жінка може спостерігатися з приводу вагітності в будь-якому місці, де вона вибере. Це може бути державна клініка або приватна, яка має право видавати лікарняний лист. Тому що кожна жінка, в 30 тижнів працює офіційно, повинна отримати лікарняний лист, пов’язаний з вагітністю та майбутніми пологами.

Як правило, перший раз жінка приходить до гінеколога, коли у неї затримка або вже є результати домашнього тесту. Лікар робить УЗД органів малого таза, щоб зрозуміти, що плодове яйце знаходиться в порожнині матки, що це не позаматкова вагітність.

На облік стають, як правило, на 10-12 тижні, після слід список аналізів: загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, обстеження на ВІЛ, гепатит В, гепатит С, печінкові проби, ниркові проби, коагулограма. Якщо не було гінекологічного огляду за останні кілька місяців, проводять огляд і беруть мазки, вимірюють кістковий таз за допомогою тазомера, масу тіла, від якої будуть відштовхуватися, тиск.

Через два тижні жінка приходить на повторний прийом, через два тижні після нього і до 30 тижнів вона відвідує гінеколога раз на місяць. З 30-ї і до 36 тижнів – раз на два тижні. З 36-го і до 41-го тижня – щотижня. Якщо у жінки в повну 41 тиждень немає ніяких зрушень, її, як правило, направляють на планову госпіталізацію. Якщо це вже 42 тижні, терміново направляють на госпіталізацію. Фізіологічні пологи відбуваються в період з 38 до 42 тижнів.

Соматично здорову жінку з самостійної вагітністю може вести будь-який гінеколог. Якщо у жінки є такі патології, як цукровий діабет, проблеми з серцем, нирками, печінкою, краще вибирати фахівця, який спеціалізується в необхідної сфері. Це стосується і багатоплідної вагітності, і вагітності, отриманої в результаті допоміжних репродуктивних технологій.

Якщо є запальний процес – найефективніше місцеве лікування. Це можуть бути і процедури в медичних установах – ванночки, тампони, обробка цервікального каналу і т. Д. Але сучасним дівчатам складно знайти час на щоденні процедури у лікаря. Тому найчастіше вибирають свічки для домашнього використання. Додатково можуть призначити ванночки.

Як правило, не всі запальні процеси вимагають застосування антибіотиків. Якщо жінка приймає їх по незначному приводу, у неї може виробитися резистентність мікрофлори до антибіотиків.

Не всі виділення з піхви – кандидоз. Тому треба взяти мазок, а ще краще – посів на чутливість до препаратів. Це допоможе підібрати правильний препарат.

 

Буде не зайвим звернутися до гінеколога. Тому що є гормональні стану, які супроводжуються абсолютно нульовим лібідо.

 
По дорозі до уролога не зайвим буде заглянути до гінеколога і зробити мазки. Часто запальний процес з піхви і шийки матки переходить на уретру і сечовий міхур.

Є фізіологічний стан, яке називається «ектопія циліндричного епітелію», воно спостерігається у дівчат до 24-х років. Після початку статевого життя, коли є доступ до шийки матки, такий пацієнтці необхідно її раз на рік оглядати, робити кольпоскопію, спостерігати, щоб в ПАП-тесті не було підозр на дисплазію. Діагноз «ерозія шийки матки» – досить побутової термін. Тому що справжня ерозія – це ранка.

Телефонуйте 24/7
OR

З турботою про кожну із вас!